Skip to content

Rodzaje materiałów obiciowych. Co wybrać?

Krzesła w Twoim domu są już starsze i niemodne? A może ich tapicerka przestała wyglądać ładnie? Zamiast je wyrzucać, zmień ich obicie na nowe! Zobacz, jak odnowić krzesła przez ich tapicerowanie i jak wybrać najlepszy materiał obiciowy!

Odnowienie starych krzeseł? To nie takie trudne!

Bardzo często krzesła tapicerowane z czasem tracą na swoim uroku. Nie pasują już do aranżacji, a ich tapicerka ma plamy, których nie można usunąć. W takim przypadku warto zastosować nowe obicia na krzesła, dzięki którym uzyskają one nowe życie.

Odnowienie starszych krzeseł nie jest skomplikowane, dlatego też prace te można wykonać we własnym zakresie. Do tego celu konieczne będą podstawowe narzędzia oraz materiał obiciowy na krzesła. Ewentualnie można również zdecydować się na wymianę wewnętrznej gąbki w siedzisku i oparciu, gdy jest ona już mocno zniszczona, a także na renowację szkieletu krzesła, na przykład jego pomalowanie.

Rodzaje materiałów obiciowych. Co wybrać?

Aby przeprowadzić metamorfozę, konieczne będzie wybranie nowych materiałów obiciowych na krzesła. Na co warto się zdecydować?

Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć różnorodne Materiały tapicerskie na krzesła, które można dopasować do własnego gustu i pomysłu na wystrój wnętrza. Obecnie bardzo popularne są materiały o fakturze welurowej – welwetowej, które są przyjemne w dotyku i trwałe. Można też wybrać materiały z plecionką lub wzorzyste, na przykład w kwiaty albo ornamenty.

Aby dodatkowo zabezpieczyć mebel, można zdecydować się na materiał obiciowy na krzesła o właściwościach hydrofobowych, czyli niewchłaniający wilgoci. Dostępne są też materiały odporne na zadrapania przez zwierzęta, antyalergiczne.

Jak wymienić tapicerkę krzesła? Krok po kroku

Aby zastosować nowe obicia na krzesła, trzeba przede wszystkim zdemontować obecną tapicerkę. W tym celu należy zdjąć siedzisko i oparcie i usunąć zszywki lub gwoździe przytrzymujące materiał.

Następnie, w zależności od stanu gąbki, można ją pozostawić albo wymienić na nową. Potem na gąbkę naciąga się docięty materiał oraz montuje z użyciem zszywacza tapicerskiego. W zależności od konstrukcji krzesła może być również konieczne zszycie ze sobą materiału.

Gdy zatem krzesła w jadalni, salonie czy kuchni nie wyglądają już dobrze, zamiast kupowania nowych warto zmienić ich obicie. To tani i przyjazny dla środowiska sposób na metamorfozę wnętrza!