Skip to content

Salon z pomysłem

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu i najczęściej przyjmujemy gości. Warto włożyć nieco wysiłku w jego aranżacje tak, żeby świetnie się prezentował i był wygodny w codziennym użytkowaniu.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Podstawa to dobór odpowiednich mebli. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to nowych kolekcji i wzorów mebli, jest więc w czym wybierać. Nie warto jednak za wszelką cenę ulegać modzie i kupować nowoczesnych mebli, tylko dlatego, że taki styl jest obecnie na czasie. Najważniejsze, żeby wyposażenie stanowiło spójną całość ze stylem całego pomieszczenia i odpowiadało naszym potrzebom i upodobaniom. Jeśli w mieszkaniu dominują odważne rozwiązania, nowoczesne meble świetnie się sprawdzą. Jeśli jednak w naszych wnętrzach przeważa styl klasyczny, nie warto na siłę go zmieniać przy wykorzystaniu mebli. Nawet najbardziej luksusowe meble nie będą w takim przypadku prezentowały się dobrze. My również nie będziemy dobrze czuli się w takim wnętrzu, jeśli ekskluzywne meble nie do końca wpisują się w nasz gust.

JAKOŚĆ MEBLI

Kolejna istotna kwestia to jakość mebli. Warto traktować ją jako jedno z najważniejszych kryterium wyboru. Powinniśmy sprawdzić, z jakich materiałów są wykonywane wszystkie meble, które chcemy kupić. To szczególnie ważne w przypadku mebli tapicerowanych, które zwykle zużywają się najszybciej. Dobrym źródłem informacji na temat konkretnych mebli są ich użytkownicy. Jeśli ktoś z naszych znajomych niedawno kupował nowoczesne meble w tym samym sklepie, który mamy na oku, dobrze jest zorientować się, jak się sprawują. Warto pamiętać o tym, że w przypadku luksusowych mebli jakość idzie zazwyczaj w parze z nieco wyższą ceną. Z pewnością nie powinniśmy jednak za wszelką cenę oszczędzać, zwłaszcza kosztem jakości materiałów. Ekskluzywne meble prawdopodobnie będą nam służyły przez wiele lat i cały czas będą się prezentowały równie dobrze. Można zatem traktować je jako inwestycję.

JAKI STYL WYBRAĆ?

Jeśli chodzi o wybór konkretnych modeli mebli, sporo zależy od naszych indywidualnych upodobań. Mnóstwo ciekawych inspiracji można znaleźć w internecie. Jeśli interesują nas luksusowe meble, warto zajrzeć na stronę internetową ich producenta. Często można znaleźć tam pomysły na to, z jakimi dodatkami łączyć konkretne modele, aby dobrze się prezentowały. Powinniśmy starać się o utrzymanie spójnego stylu we wnętrzach. Meble w stylu nowoczesnym pasują do współczesnych, minimalistycznych mieszkań. W przypadku klasycznych pomieszczeń lepszym wyborem będą meble luksusowe, zwykle bogato zdobione i bardzo solidne.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Ideal Design – Designerskie meble i oświetlenie.