Skip to content

Wyposażenie profesjonalnej pralni – co powinno się w niej znaleźć?

Obecnie na polskim rynku można skorzystać z usług dwóch odmiennych pralni. Są to pralnie chemiczne oraz pralnie wodne. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym procesem czyszczenia ubrań, co wymaga zastosowania innego rodzaju sprzętu pralniczego. Jak wygląda wyposażenie dla pralni chemicznej i wodnej?

Pralnia chemiczna

W przypadku pralni chemicznej, w której czyszczenia ubrań odbywa się za pomocą specjalistycznych środków chemicznych najważniejszym profesjonalnym urządzeniem pralniczym jest tak zwany agregat chemiczny. Jest to nowoczesne, hermetyczne urządzenie, w którym odbywa się proces chemicznego prania na sucho. Z perspektywy osoby pragnącej założyć pralnia chemiczną jest to jeden z największych wydatków.

Na urządzenie składa się pojemny bęben, różnego rodzaju ekologiczne filtry oraz specjalistyczny zbiornik w którym gromadzone są pozostałości użytego do czyszczenia ubrań rozpuszczalnika. Klasyczny agregat uposażony jest również w destylator do rozpuszczalników organicznych. Mimo zastosowania różnego rodzaju środków chemicznych procesy czyszczenia można określić jako ekologiczny, gdyż odbywa się on w systemie zamkniętym. Ponadto agregat jest urządzeniem stosunkowo łatwe w obsłudze .

Pralnia wodna

W przypadku pralni wodnych, jak sama nazwa wskazuje proces czyszczenia ubrań odbywa się za pomocą wody oraz specjalistycznych detergentów. Najważniejsze wyposażenie dla pralni wodnej to tzw. pralnica. Swoimi gabarytami oraz sposobem prania nie odbiegają one znacząco od klasycznych pralek domowych. Podstawową różnicą pomiędzy pralką domową a pralnica jest między innymi pojemność tejże pralki, oraz Ilość programów i systemów.

Poszczególne z tych parametrów są indywidualnie dostosowane do potrzeb pralni wodnej. Pralnie wodne najczęściej wykorzystywane są do obsługi takich miejsc jak w szpitalu lub hotele. W przypadku pralni wodnej równie ważnym elementem wyposażenia są wirówki przemysłowe, które umożliwiają odwirowanie dużej ilości wody. Wyposażenie Części z pralni wodnych wyposażona jest w sprzęt określany jako pralnico-wirówki, czyli specjalistyczne urządzenia wysokiej klasy łączące funkcję zarówno pralnicy, jak i wirówki.

Założenie której pralni jest droższe?

Od wyposażenia dla pralni zależy większość kosztów związanych z założeniem nowego biznesu. nakład finansowy wymagany na założenie pralni chemicznej i wodnej nie jest taki sam. Dysponując mniejszą ilością środków powinniśmy zdecydować się na pralnię wodną.

W tym przypadku oprócz pralnicy, wirówek zakupić musimy jeszcze suszarki oraz składarki. Z kolei na wyposażenie dla pralni chemicznej oprócz agregatów wilcza się manekiny, pakowarki, stoły, transportery, wytwornice pary i wiele innych pomniejszych elementów.

Wyposażenie dla pralni dostępne są w ofercie sklepuGastroprodukt.pl