Skip to content

Domek ogrodowy – jak wybrać domek, który będzie służył latami?

Posiadanie działki letniskowej ma swój niezaprzeczalny urok. Przekonało się o tym już wielu pasjonatów ogrodnictwa. Warto jednak postarać się o dobre zagospodarowanie działki, by była wygodna i funkcjonalna. Jednym z elementów małej architektury na działce jest domek ogrodowy. Jak wybrać domek, który będzie funkcjonalny i praktyczny?

Funkcjonalność jest najważniejsza

Domek ogrodowy, który jest praktyczny ma rozmiary dostosowane do potrzeb właścicieli. To znaczy, że nie jest ani za duży, ani za mały. Domek, w którym przechowywane są wyłącznie narzędzia nie musi być imponujących rozmiarów.

Domek, w którym właściciele lubią spędzać weekendy, czy nawet wakacje musi spełniać trochę większe wymagania. Rozmiar domku musi być dostosowany do potrzeb. Przechowywanie stołu, krzeseł ogrodowych to podstawa. W domku musi znaleźć się miejsca na łóżko, czy niewielką część kuchenną, w której można przygotować chociaż podstawowe posiłki.

Warto pamiętać, że przyda się również miejsce do przechowywania sprzętu sportowego. Rowery, rolki dzieci, czy hamak to sprzęt, który musi mieć swoje miejsce. Nie może zabraknąć również grilla, czy wygodnych leżaków.

Warto zastanowić się, czy domek z tarasem nie jest dobrym rozwiązaniem. Wspólne poranki przy kawie, czy wieczory przy grillu na pewno będą przyjemniejsze, gdy będzie można usiąść na zacienionym tarasie. Taras jest również dobrą osłoną przed niewielki, letnim deszczem.

Materiał na domek

W zależności od funkcji domku ogrodowego należy dobrać materiał, z którego będzie on wykonany. Domek ogrodowy, który będzie służył wyłącznie do przechowywania narzędzi może być plastikowy bądź metalowy.

Domki plastikowe są wygodne w użytkowaniu, nie wymagają konserwacji. Wprawdzie po pewnym czasie tracą kolor od słońca, ale są wytrzymałe. Domek metalowy musi być usytuowany w cieniu. Postawiony w słońcu będzie się bardzo mocno nagrzewał, co uniemożliwi wykonywanie nawet najdrobniejszych prac wewnątrz.

Domek ogrodowy, w którym właściciele planują nocować warto wykonać z drewna. Jest to materiał, który wkomponuje się w otoczenie, a domek będzie wyglądał elegancko i estetycznie. Trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym. Konserwacja jest niezbędna, by zabezpieczyć domek przed wilgocią, robakami oraz chorobami.

Domek ogrodowy znajdziesz w ofercie Megiw.