Skip to content

Sauna w domu – rodzaje, budowa i koszty

Uwielbiasz relaks w saunie? Korzystasz z niej regularnie? W takim przypadku warto pomyśleć o montażu sauny w swoim domu! Jakie rodzaje saun nadają się do użytku domowego? Jak przebiega ich budowa? Jakie są koszty?

Dlaczego warto mieć domową saunę?

Sauny towarzyszą człowiekowi już od wielu wieków. Początkowo były dostępne tylko publicznie. Następnie zaczęto budować je także w prywatnych domostwach.

Teraz również z saun najczęściej korzystamy na basenach, w aqua parkach, centrach Spa i odnowy biologicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sauna zagościła także w naszym domu.

Montaż własnej sauny to przede wszystkim duży komfort. Wówczas to miejsce relaksu można dzielić tylko z najbliższymi zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Korzystanie z sauny jest także zdrowe – wspiera pracę układu oddechowego, krwionośnego, wspomaga odchudzanie, ułatwia zasypianie.

Jaka sauna do domu będzie najlepsza?

Aktualnie w domowym zaciszu możemy cieszyć się różnymi rodzajami saun. Dobór odpowiedniej jest przede wszystkim kwestią indywidualnych potrzeb, ale również dostępnej przestrzeni, możliwości montażowych.

Bardzo popularna jest sauna fińska do domu, czyli inaczej sauna sucha. Wewnątrz niej panuje temperatura nawet 60-110 stopni Celsjusza przy wilgotności 10-15 procent. W saunach tego typu umieszcza się specjalny piec elektryczny z kamieniami.

W domu można także zamontować saunę parową o wyższej wilgotności czy saunę na podczerwień (infrared).

Gdzie zamontować saunę domową?

Najczęściej sauna umieszczana jest w łazience. Gdy nie ma wystarczającej przestrzeni, można zaadaptować także inne pomieszczenie.

Sauna parowa powinna mieć podłączenie do instalacji wodnej oraz do kanalizacji. Nie jest to konieczne, gdy montowana jest sauna fińska do domu. Każde pomieszczenie z sauną powinno posiadać sprawną wentylację, aby odprowadzać nadmiar pojawiającej się pary.

Ile kosztuje sauna w domu?

Ogólny koszt zależny jest od wielu czynników, w tym od typu sauny, jej konstrukcji, wielkości. Saunę można zakupić jako gotową i od razu przeznaczoną do montażu, ale można także wykonać ją na wymiar, aby pasowała do konkretnego pomieszczenia.

Przykładowo, gotowa sauna fińska to najczęściej koszt od 5 tysięcy za mniejszy model do 15 tysięcy złotych są większą saunę fińską do domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.