Sauna zewnętrzna to miejsce, gdzie możemy wyciszyć się i zrelaksować. To świetna propozycja dla tych, którzy cenią sobie niepowtarzalny klimat i dogłębną regenerację. Z takich obiektów zwykle korzysta się podczas wypoczynku w różnego typu ośrodkach SPA, termach, akwaparkach. Coraz więcej osób decyduje się na budowę sauny ogrodowej. Oczywiście jest ona mniejsza niż klasyczna, jednak nie wpływa to na jej funkcjonalność.
Jakość drewna
Drewniane sauny zewnętrzne charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Jest to materiał, który tworzy wyjątkowy mikroklimat. Należy również dodać, że obiekty drewniane wyróżniają się najwyższym poziomem trwałości. Właśnie dlatego będzie to inwestycja na długie lata.
Bardzo ważne jest to, aby do budowy sauny były wykorzystywane wyłącznie starannie wyselekcjonowane tworzywa, które spełniają rygorystyczne normy. Oznacza to, że użyte drewno musi być wysokiej klasy. Jakość materiałów przekłada się nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.
Odmiana drewna
Do budowy saun ogrodowych najczęściej stosowane jest drzewo iglaste. Wynika to z fakt, że jest ono ponadprzeciętnie odporne na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Należy mieć świadomość, że sauny zewnętrzne narażone są na zmienne temperatury, deszcz, śnieg, wilgoć, promieniowanie słoneczne itd. Ciężkie warunki eksploatacji sprawiają, że musi być ona wyjątkowo solidna.
Ciekawym jest, że drzewo iglaste stwarza wewnątrz sauny wyjątkowe warunki. Dzięki niemu przebywanie w środku obiektu jest bardzo przyjemne. Na samopoczucie pozytywnie wpływa również zapach, który jest wynikiem stosowania olejków.
Izolacja cieplna
Sauna z drewna nie spełni swojego podstawowego zadania, jeśli nie będzie ona posiadać odpowiedniej izolacji cieplnej. Najczęściej wykonywana jest ona z wełny mineralnej. Jest to materiał, który skutecznie chroni przed ubytkiem ciepła znajdującego się wewnątrz sauny.
Oczywiście izolacja nie może zastąpić grubych i szczelnych ścian. Właśnie dlatego podczas budowy nie można oszczędzać na jakości materiałów. Tylko mocna konstrukcja zapewni wysoką swobodę i wygodę eksploatacji. Warunkuje ona również koszt utrzymania obiektu.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem saun zewnętrznych