Skip to content

Wybór dzwonka do domu wolno stojącego

Budując nowy dom lub kupując domek z drugiej ręki, staje się przed mnóstwem wyborów i dylematów. Obok decyzji ważnych, dotyczących rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz sposobu ogrzewania są też decyzje mniejszej wagi, rzutujące jednak na komfort użytkowania domu. Najczęściej dotyczą one zakupu przedmiotów codziennego użytku i umeblowania.

Dzwonki do drzwi

Zakup i instalacja dzwonka do drzwi wejściowych wydaje się jednym z tych mniej istotnych zakupów, dokonywanych przy okazji zakupu gniazdek i włączników. Niejednokrotnie jest to zakup impulsywny, nieprzemyślany, na zasadzie dzwonek do drzwi to tylko dzwonek. O tym jak brzemienne w skutkach jest takie myślenie przekonali się ci, których zbyt głośny gong bez możliwości regulacji bądź ton nieadekwatny do charakteru domu wyrywa z błogiego samozachwytu nad posiadaniem własnego lokum z ogródkiem. Nie warto więc pozostawić wyboru dzwonka przypadkowi i jego zakup dobrze przemyśleć. Na początku należy zastanowić się na rodzajem alarmu. Do wyboru są dzwonki przewodowe i dzwonki bezprzewodowe. W przypadku domku jednorodzinnego skorzystać można z obu opcji.

Dzwonki bezprzewodowe

O ile dzwonki przewodowe wymagają podłączenia do źródła prądu i okablowania, zatem montuje się je tam, gdzie istnieje możliwość zabezpieczenia zasilania, czyli taki dzwonek do drzwi sprawdzi się przy drzwiach wejściowych do domu, o tyle dzwonki bezprzewodowe posiadają własne źródło zasilania w postaci baterii lub akumulatora. Gongi takie składają się z dwóch elementów: przycisku oraz stacji odbiorczej. Komunikacja między obu elementami odbywa się droga radiową. Zasięg dzwonka to zazwyczaj sto metrów, można więc stosować go u bramy wejściowej lub furtki. Zdarzają się jednak dzwonki o zasięgu do 500 m, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy posesja jest duża. Dzwonki bezprzewodowe posiadają wiele przydatnych funkcji. Wśród nich płynną regulację głośności, wybór dźwięku a nawet możliwość wgrania własnego piku mp3. Oznacza to, że zamiast charakterystycznego pisku bądź kultowego dryń dryń, można w funkcji alarmu do drzwi wybrać ulubiony przebój muzyki rozrywkowej bądź klasycznej lub inny rodzaj dźwięku. Od tej pory gości anonsować będzie przyjemny dla ucha właściciela fragment utworu muzycznego lub na przykład gęganie gęsi, jeśli mieszkańcy są miłośnikami przyrody.