Skip to content

Okna drewniano-aluminiowe, czyli nowoczesne budownictwo

Okna i drzwi to elementy wyposażenia każdego mieszkania czy domu mieszkalnego, bez których trudno się obejść.

Jeszcze do niedawna, okna produkowane były wyłącznie z drewna, a w jego ramę wstawiane były odpowiednio przycięte, pojedyncze szklane tafle. Obecnie, do produkcji okien używa się nie tylko drewna, ale również tworzywa PCV, metali oraz kombinacji metalu z drewnem, która tworzy niezwykle trwałą konstrukcję, przewidzianą na lata użytkowania i kilku szyb, które zapewniają izolację cieplną i akustyczną każdego pomieszczenia.

Okna wczoraj i dziś

Jak wiadomo „nie od razu Kraków zbudowano” – pierwowzorami okien w średniowiecznych budowlach były niewielkie otwory, które z czasem zabudowywano ręcznie tworzonym szkłem. Takie „okna” były bardziej elementem dekoracyjnym niż użytkowym, słabo przepuszczały światło słoneczne a co najgorsze – były na stałe wmurowane w mur.Wiek siedemnasty to przełomowy okres dla budownictwa, a szczególnie stolarki okiennej, gdzie drewniane ramy osadzono na zawiasach, a puste przestrzenie wypełniono przejrzystymi taflami szkła lub kolorowymi witrażami.

W czasach obecnych, okno to dla wszystkich normalny element wyposażenia i nikt nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. Warto jednak – podczas budowy własnego domu – zasięgnąć informacji o rodzajach okien oraz ich właściwościach.

Zalety okien drewnianych

Popularne drewniane okna są stosowane do dzisiaj – drewno jako naturalny surowiec przepuszcza powietrze, jest łatwe w obróbce i eleganckie. Jednak ma kilka wad, które każą zastanowić się nad ich bezwzględnym zastosowaniem. Do wad okien drewnianych można zaliczyć:
– częste odnawianie ram – ramy lakierowane po kilku latach należy oczyścić i odmalować,
– mniejsza odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – wilgoć jest wchłaniana w ramy, które ulegają deformacji,
– stosunkowo wyższa cena niż cena okien z PCV.

Okna drewniano-aluminiowe

Z tego powodu, warto zastanowić się nad zakupem okien drewniano-aluminiowych, gdzie drewniany szkielet okien pokryty jest miękkim i odpornym na czynniki zewnętrzne aluminium.

Tego typu okna mają zdecydowanie więcej zalet niż tradycyjne, a mianowicie:

– lepszą izolację termiczną,
– dużo wyższą szczelność,
– estetykę na wysokim poziomie,
– szeroka paleta barw ram wewnętrznych.Wszystko to sprawia, że okna drewniano-aluminiowe są coraz częściej wybierane, jako produkty trwałe i bardziej ekonomiczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.